content header

Tarieven 2026

Op basis van het kostenonderzoek praktijkonderwijs (2025) gelden vanaf 1 januari 2026 de volgende tarieven voor het opleiden van een aios:

De hoogte van de vergoeding voor huisartsopleiders

  • Basisvergoeding aios huisartsgeneeskunde en overige aios € 622,- per maand.
  • Toeslag eerstejaars aios huisartsgeneeskunde € 564,- per maand.
  • Vergoeding frictieleegstand (alleen voor aios huisartsgeneeskunde) € 53,- per maand.

De hoogte van de vergoeding voor opleiders van aios ouderengeneeskunde

  • Verpleeghuizen betalen maandelijks € 4.672,- per 1 fte aios aan SBOH. Dit bedrag is voor de gevaluteerde arbeid die de aios verricht binnen het verpleeghuis.
  • De opleidingsvergoeding die verpleeghuizen ontvangen van SBOH, is maandelijks € 3.426,- per 1 fte aios. Daarvan is € 159,- bestemd voor de kaderopleiding SOON. Dat betekent dat het verpleeghuis
    € 3.267,-ontvangt.
  • Per saldo betaalt daarmee de opleidingsinstelling maandelijks aan SBOH € 4.672,- minus
    € 3.267,- = € 1.405,-.

De hoogte van de vergoeding voor opleiders van aios geneeskunde voor verstandelijk gehandicapten

  • Gehandicapteninstellingen betalen maandelijks € 4.177,- per 1 fte aios. Dit bedrag is voor de gevaluteerde arbeid de aios verricht binnen de gehandicapteninstelling.
  • De opleidingsvergoeding voor gehandicapteninstellingen is maandelijks € 3.385,- per 1 fte aios. Daarvan is € 159,- bestemd voor de kaderopleiding arts VG. Dat betekent dat de gehandicapteninstelling een bedrag van € 3.226,- ontvangt.
  • Per saldo betaalt de opleidingsinstelling daarmee maandelijks aan SBOH € 4.177,- minus
    3.226,- = € 951,-.

De hoogte van de vergoeding voor opleiders van aios verslavingsgeneeskunde

  • Verslavingsinstellingen betalen maandelijks een vergoeding van € 4.376,- per 1 fte aios aan SBOH. Dit bedrag is voor het maandelijkse werk dat de aios uitvoert bij de verslavingsinstelling.
  • De opleidingsvergoeding voor verslavingsinstellingen is maandelijks € 2.500,- : € 2.762,- per 1 fte aios waarop € 262,- wordt ingehouden voor de bekostiging van het opleidingsinstituut. Ook wordt € 159,- ingehouden voor de scholing van opleiders. De verslavingsinstelling ontvangt € 2.341,-.
  • Per saldo betaalt de opleidingsinstelling daarmee maandelijks aan SBOH € 4.376,- minus
    € 2.341,- = € 2.035,-.

De hoogte van de vergoeding voor opleiders van aios M+G 1e fase

  • Opleidingsinstellingen van een aios M+G 1e fase betalen maandelijks een vergoeding van € 4.005,- per 1 fte aios aan SBOH Maatschappij en Gezondheid. Dit bedrag is voor de gevaluteerde arbeid die de aios verricht bij de opleidingsinstelling.
  • De opleidingsvergoeding voor opleidingsinstellingen is maandelijks € 2.285,- per 1 fte aios. Hiervan is € 159,- bestemd voor de scholing van opleiders. De opleidingsinstelling ontvangt € 2.126,-.
  • Per saldo betaalt de opleidingsinstelling daarmee maandelijks aan SBOH Maatschappij en Gezondheid € 4.005,- minus € 2.126,- = € 1.879,-.

De hoogte van de vergoeding voor opleiders van aios M+G 2e fase

  • Opleidingsinstellingen van een aios M+G 2e fase betalen maandelijks een vergoeding van € 3.249,- per 1 fte aios aan SBOH M+G. Dit bedrag is voor de gevaluteerde arbeid die de aios verricht bij de opleidingsinstelling.
  • De opleidingsvergoeding voor opleidingsinstellingen is maandelijks € 2.344,- per 1 fte aios. Hiervan is
    € 128,- bestemd voor de scholing van opleiders. De opleidingsinstelling ontvangt € 2.216,-.
  • Per saldo betaalt de opleidingsinstelling daarmee maandelijks aan SBOH Maatschappij en Gezondheid € 3.249,- minus € 2.216,- = € 1.033,-.
  • De opleidingsvergoeding voor de wetenschappelijke stage M+G 2e fase bedraagt eenmalig € 7.992,- in één keer uitbetaald aan het begin van de stage.
  • De onkostenvergoeding voor de wetenschappelijke stage M+G 2e fase bedraagt eenmalig € 7.992,- in één keer uitbetaald aan het begin van de stage. 

De hoogte van de vergoeding voor werkgevers van aios M+G 1e fase niet in dienst bij SBOH Maatschappij en Gezondheid

  • De opleidingsvergoeding voor opleidingsinstellingen is maandelijks € 6.695,- per 1 fte aios. Hiervan
    is € 159,- bestemd voor de scholing van opleiders. De opleidingsinstelling ontvangt daarmee € 6.536,-.

De hoogte van de vergoeding voor werkgevers van aios M+G 2e fase niet in dienst bij SBOH Maatschappij en Gezondheid

  • De opleidingsvergoeding voor opleidingsinstellingen is maandelijks € 7.520,- per 1 fte aios. Hiervan is
    € 159,- bestemd voor de scholing van opleiders. De opleidingsinstelling ontvangt daarmee €7.361,-.

De hoogte van de vergoeding voor opleiders van aios forensische geneeskunde

  • Opleidingsinstellingen van een aios forensische geneeskunde betalen maandelijks een vergoeding van € 3.946,- per 1 fte aios aan SBOH Maatschappij en Gezondheid. Dit bedrag is voor de gevaluteerde arbeid die de aios verricht bij de opleidingsinstelling.
  • De opleidingsvergoeding voor opleidingsinstellingen is maandelijks € 1.776,- per 1 fte aios. Hiervan is
    € 159,- bestemd voor de scholing van opleiders. De opleidingsinstelling ontvangt € 1.617,-.
  • Per saldo betaalt de opleidingsinstelling daarmee maandelijks aan SBOH Maatschappij en Gezondheid € 3.946,- minus € 1.617,- = € 2.329,-.
  • De opleidingsvergoeding voor de wetenschappelijke stage forensische geneeskunde bedraagt maandelijks € 1.776,- bij een fulltime aanstelling.
  • De onkostenvergoeding voor de wetenschappelijke stage forensische geneeskunde bedraagt maandelijks € 1.776,- bij een fulltime aanstelling.

De hoogte van de vergoeding voor werkgevers van aios forensische geneeskunde niet in dienst bij SBOH Maatschappij en Gezondheid

  • De opleidingsvergoeding voor opleidingsinstellingen is maandelijks € 7.257,- per 1 fte aios.

Op de hoogte blijven van SBOH?

Meld je aan voor SBOH-nieuws!